„DLACZEGO WARTO ZDROWO SIĘ ODŻYWIAĆ?” –PROJEKT NA LEKCJI MATEMATYKI
Żywienie jest jednym z najbardziej istotnych elementów życia człowieka. Jego jakość ma ogromny wpływ na organizm, warunkuje wzrost, rozwój, zdrowie, sprawność fizyczną i psychiczną. Nieznajomość zasad zdrowego żywienia ma niekorzystny wpływ na jego zdrowie młodego człowieka. Postanowiłam ten tak ważny element życia połączyć z matematyką.
ZAGRAJMY W LICZBY CAŁKOWITE
Każda gra planszowa lub karciana może stać się bardzo atrakcyjną pomocą dydaktyczną, a tym bardzie, gdy uczniowie pracują nad nią samodzielnie. Gry są co ważniejsze atrakcyjne dla prawie wszystkich uczniów: tych słabszych, i tych lepszych.
GRY MATEMATYCZNE
Szkoła powinna oczywiście uczyć, lecz powinna też bawić, inspirować i wychowywać. Rozwijać kreatywność uczniów oraz angażować ich w różne projekty tych przymiotów wymagające.
SPOSÓB NA CIEKAWE FERIE
Zbliża się przerwa świąteczna i każdy z nas będzie miał więcej wolnego czasu. Można go spędzić, bawiąc się i ucząc.
DOBRANOCKA NIE TYLKO DLA NAJMŁODSZYCH
Nadchodzi wieczór, jesteś zmęczony i masz dość nauki. Chcesz wreszcie odpocząć i spokojnie usiąść przy komputerze ...
No tak, oczywiście wiesz, co teraz nastąpi - znów to "gadanie" o szkodliwości komputera i zgubnego wpływu gier komputerowych na młode umysły ...
I tu Cię mam! Tym razem chcę Cię zachęcić do spędzania wolnego czasu właśnie przy komputerze.
Cały artykuł...JAK ZOSTAĆ MISTRZEM W ROZWIĄZYWANIU ZADAŃ MATEMATYCZNYCH?
Okazuje się, że wcale to nie jest takie trudne. Wystarczy przestrzegać kilku zasad oraz być cierpliwym i wytrwale dążyć do wyznaczonego celu.
Poniżej podajemy "szczęśliwą trzynastkę". Spróbuj się z nią zaprzyjaźnić, a sukces matematyczny osiągniesz szybciej, niż myślisz.
Cały artykuł...MATEMATYKA KRÓLOWĄ NAUK
Każdy z nas niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania czy też posiadanej wiedzy miał w życiu styczność z matematyką. Wiele na świecie przez lata się zmieniało, jednak prawdy oraz teorie matematyczne pozostawały te same ...
STRATEGIE WYKONYWANIA MNOŻENIA I DZIELENIA
Mnożenie
Gdy mnożymy w pamięci, zazwyczaj korzystamy ze strategii „po kawałku”. Warto poznać i ćwiczyć również inne sposoby – czasem mogą one znacznie przyspieszyć obliczenia.
STREFA UCZNIA - GWO
Zachęcamy Was od odwiedzania strony Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego. Znajdziecie tam materiały do podręczników do matematyki i języka polskiego, ćwiczenia, testy online, łamigłówki.
Cały artykuł...ZALETY MAPY MENTALNEJ
Mapa mentalna łączy w sobie informacje z kolorami i obrazami, które na dłużej pozostają w pamięci. Dzięki niej poświęcamy uwagę tylko konkretnym informacjom, zyskujemy dodatkowy czas na inne zajęcia i więcej wiadomości zapamiętujemy. Kilka chwil spędzonych przy mapie jest sprawnym odświeżeniem informacji. Po spojrzeniu na wyraz i połączony z nim rysunek powstają te same skojarzenia, które mieliśmy przy ich tworzeniu.
Tworzenie map mentalnych może być zabawą, a zabawa może stać się nauką.
Poniżej podajemy przykład mapy, która może okazać się bardzo pomocna przy utrwaleniu wiadomości o częściach mowy.
Cały artykuł...ZAGRAJ W RUMMY
RUMMY – pasjonująca gra towarzyska o regułach podobnych do remibrydża. Karty zostały zastąpione kostkami, które wykłada się na stół w odpowiednich kombinacjach. Kto zastosuje najlepszą strategię i będzie miał trochę szczęścia, zostaje zwycięzcą.
PRZYJAZNA MATEMATYKA
EGZAMER.PL - szóstoklasisto, ćwicz przed sprawdzianem!
Cały artykuł...UKŁADAJ PUZZLE
Układanie puzzli ma wiele walorów, z których nie każdy zdaje sobie sprawę. Jest to zabawa nie tylko tania, ale również wyjątkowo pożyteczna i przynosząca wiele frajdy.
Edukacja - układanie puzzli jest doskonałą lekcją dla każdego dziecka. Uczy cierpliwości, umiejętności skupienia, ćwiczy pamięć. Wzór, który dziecko układa może pomóc mu nauczyć się liter, nazw zwierząt, rozpoznawania elementów przyrody i świata, który nas otacza. Wystarczy tylko dobrać odpowiedni obrazek.
Zabawa - postacie z bajek, ulubione zwierzęta i motywy – stworzenie pięknego obrazu z malutkich elementów to doskonała zabawa, bez względu na wiek. Małe dziecko ucieszy się, gdy z pięciu puzzli wyłoni mu się drzewo, dorosłego będzie napawało dumą złożenie panoramy Tatr. Każde z nich odczuje radość, że dokonało czegoś imponującego. Fajną zabawą może być zakup dwóch takich samych zestawów puzzli i zrobienie zawodów w gronie rodziny lub przyjaciół. Zwycięży drużyna, która szybciej upora się ze złożeniem wzoru.
Sprawność - dzięki konieczności dobierania/wyszukiwania poszczególnych elementów dziecko ćwiczy sprawność manualną dłoni. Musi precyzyjnie wciskać jeden puzzel w drugi, by zaczął się z tego wyłaniać obrazek. Pomimo pierwszych prób robienia tego na siłę, z czasem maluch dostrzega, że zachowanie precyzji bardziej się opłaca i zaczyna pracować z rozmysłem i dokładnością.
Integracja i praca w grupie - dzieciom często trudno się dogadać, jeśli przyjdzie im razem czymś się zajmować/dzielić. Układanie puzzli doskonale nadaje się do ćwiczenia umiejętności wspólnej zabawy - pracy nad czymś. Będzie to także dobry sposób na integrację, nie tylko rodziny, ale i grupy przyjaciół.
[źródło: http://stressfree.pl/]