CZY WARTO CHODZIĆ Z DZIECKIEM DO TEATRU???

05.04.2017, 21:45, redakcja

Świat teatru zachwyca nie tylko dorosłych, ale także i dzieci. W czasie spektaklu widoczna jest cała gama barw, świateł i ruchu. To wszystko stanowi magię żywego kontaktu z aktorem i ze sceną. 


Spektakle teatralne w edukacji dziecka wpływają na wychowanie intelektualne, kształcą pamięć, spostrzegawczość, logiczne myślenie , uwagę. Rozszerzają wiedzę dziecka o świecie, o innych ludziach, a także o samym sobie. Teatr wpływa na wychowanie estetyczne i moralne. Rozwija wyobraźnię artystyczną, zachęca do aktywności twórczej. Wychowanie społeczne to także element dodany do korzyści płynących z chodzenia na spektakle, wyjście do teatru integruje grupę, buduje więzi rodzinne. Wizyta w teatrze to pośrednio również forma nauki, ponieważ wymaga ona od dziecka dostosowania się do konkretnych zasad, konwenansów ( zajmowanie miejsca wskazanego na bilecie, konieczność zachowywania się we właściwy sposób).
Zanim kupimy bilety do teatru, warto zapoznać się z repertuarem. Nie wolno zabierać dzieci zbyt wcześnie do teatru. Dwulatki są bardzo wrażliwe. Czterolatek może już z ciekawością i ze zrozumieniem śledzić całą fabułę spektaklu. Teatr dla dzieci ma swoją specyfikę. Dziecko zwraca uwagę na sposób mówienia i poruszania się aktorów. Czasem marzenia dziecka spełniają się na scenie, dziecko wciela się w postacie z granej bajki i uczestniczy całym sobą w spektaklu. Ponieważ w teatrze gra się na żywo, na oczach dziecka , sceny i postacie ze spektaklu są przez nie żywo odczuwane i przeżywane. W teatrze dla dziecka ważne jest, by treść była dostosowana do jego wieku. Inscenizacja lektury szkolnej będzie niezrozumiała dla trzylatka, a prosta bajka znudzi ucznia podstawówki. Zabierając dziecko do teatru na sztukę wystawianą na podstawie książki, należy przygotować je na to, co zobaczy, czytając wcześniej książkę. Dzieci najczęściej reagują na spektakl bardzo żywiołowo i nie ma w tym nic złego. Wybuchy śmiechu, głośne odpowiedzi na pytania dochodzące z widowni, czy nawet piski, to codzienność w teatrze dla dzieci, a przede wszystkim dowód na to, że przedstawienie podobało się. Nie należy oczekiwać, że dziecko usiedzi w zupełnej ciszy przez godzinę, należy mu pozwolić na spontaniczne reakcje. Warto od najmłodszych lat wzbudzać w dziecku potrzebę kontaktu z kulturą. Korzyści będą nie do przecenienia. Zaszczepimy w dziecku miłość do piękna i estetyki, nauczymy je rozumienia języka sztuki, wzbudzimy w nim potrzebę chodzenia do teatru. Takie spędzanie czasu, dziecko będzie odbierało jako coś wyjątkowego, wartościowego, niecodziennego. Uczestnictwo w kulturze powinno być naturalnym elementem wychowania każdego dziecka i to od najwcześniejszych lat.
Agnieszka Dziemiańczyk

(opr. na podstawie: David Levis: „Jak wychować zdolne dziecko”, Warszawa 2007; Marian Nowak: „Teorie i koncepcje wychowania”, Warszawa 2008)
 

 
« Wstecz


Dyskusja: "CZY WARTO CHODZIĆ Z DZIECKIEM DO TEATRU???"
Data: Nazwa: Komentarz:
- Nie ma żadnych komentarzy -
Dodaj komentarz | Wyświetlić wszystkie komentarze

 

 

PLAN LEKCJI

2017/2018

1 8.00 - 8.45
2 8.55 - 9.40
3 9.50 - 10.35
4 10.45 - 11.30
5 11.40 - 12.25
 

przerwa obiadowa

6 12.40 - 13.25
 

przerwa obiadowa

7 13.45 - 14.30
8 14.35 - 15.20
9 15.25 - 16.10

SPRAWDŹ AKTUALNY JADŁOSPIS

NASZEJ STOŁÓWKI

 

BEZPIECZNA +