MAŁA AKADEMIA MUZEUM - CIĄG DALSZY Szkoła Podstawowa nr1 w Kętrzynie

MAŁA AKADEMIA MUZEUM - CIĄG DALSZY

05.03.2018, 11:41, redakcja

 

 

Uczniowie naszej szkoły kontynuują projekt "Wojciech Kętrzyński - patron naszego miasta" w ramach którego uczestniczą w cyklu edukacyjnym Małej Akademii Muzeum ...Archeologia i takie tam.

W lutym 2018r. klasa VIB pod nadzorem swojej wychowawczyni udała się do Muzeum Wojciecha Kętrzyńskiego, patrona naszego miasta na zajęcia realizowane w ramach ”Małej Akademii w Muzeum”. Tytuł tych zajęć to „Warsztaty archeologiczne – najstarsze ślady osadnictwa z regionu, poznawanie warsztatu archeologa”. Jak sama nazwa wskazuje, dzieci w trakcie trwania lekcji mogły dowiedzieć się wiele na temat pracy archeologów, czyli ludzi, którzy zawodowo interesują się historią naszego regionu. Wszyscy uczestnicy mogli, więc dowiedzieć się wiele na temat tego jak wyglądało życie osadników w naszym regionie przed wiekami.
Po zakończeniu zajęć wszyscy byli zgodni w ich ocenie. Na pewno były one przydatne i pozwoliły naszym podopiecznym dowiedzieć się ciekawych faktów na temat tego jak wyglądało życie na ziemiach, na których oni żyją obecnie. foto ...

A. Przybylińska
 

smileysmileysmiley

Lekcja historii w muzeum.

Podróż do przeszłości do marzenie każdego człowieka, a w szczególności małego dziecka, które o tej przeszłości niewiele jeszcze wie. Taką możliwość mieli uczniowie klasy 1a ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kętrzynie i 9 marca wzięli udział w lekcji historii przygotowanej przez panią Martę Wojciechowską w Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego. Pani Marta z wykształcenia archeolog bardzo zaciekawiła wszystkie dzieci opowieściami i ciekawostkami z dziedziny archeologii., po których to dzieci wywnioskowały, że „ przeszłość znajduje się w ziemi” i na podstawie wykopalisk dowiadujemy się, jak żyli kiedyś ludzie, czym się zajmowali, gdzie mieszkali, jak wyglądały dawne miasta, jak wyglądało nasze miasto – Kętrzyn. Pierwszoklasiści zachęceni opowieściami postanowili poszukać śladów przeszłości i zabawić się w archeologów. W kartonach z piaskiem wygrzebywali fragmenty różnych przedmiotów i posługując się swoją wyobraźnią musieli odtworzyć ten przedmiot w całości. Każdy uczeń na karcie pracy zapisywał swoje spostrzeżenia, wykonywał rysunki. Wszyscy byli bardzo zadowoleni ze swoich odkryć. To była wspaniała podróż do przeszłości. foto ...
 

Agnieszka Dziemiańczyk
 

smileysmileysmiley

Mali, lokalni patrioci.
W ramach obchodów Roku Wojciecha Kętrzyńskiego, uczniowie klasy 1c postanowili bliżej poznać sylwetkę patrona naszego miasta i ciekawe wydarzenia z jego życia.
6.03.18r. odwiedziliśmy Muzeum Wojciecha Kętrzyńskiego i uczestniczyliśmy w niezwykłej lekcji historii połączonej z warsztatami archeologicznymi. Mieliśmy okazję obejrzeć prezentację dotyczącą wykopalisk, podzielić się wiedzą z przeszłości naszego miasta. Najwięcej radości sprawiła nam zabawa w małego odkrywcę. W przygotowanych przez Panią Martę Wojciechowską kartonach wypełnionych piachem szukaliśmy wykopalisk, próbowaliśmy nazywać odnalezione przedmioty i określać ich przeznaczenie.

Dorota Wilczak

foto ...

 

smileysmileysmiley

Trzecioklasiści mieli przyjemność uczestniczyć w lekcji muzealnej zatytułowanej „Warsztaty archeologiczne – najstarsze ślady osadnictwa z regionu, poznawanie warsztatu archeologa”.Po wysłuchaniu informacji na temat pracy archeologa. Wszyscy uczniowie z ogromną chęcią wzięli udział w praktycznej części spotkania. Samodzielnie mogli szukać skarbów ukrytych w piachu. Każdy uczeń po odkopaniu „swojego znaleziska” opracowywał go i zastanawiał się do czego służył dany przedmiot.

To były bardzo ciekawe i emocjonujące zajęcia.

Beata Borowska

smileysmileysmiley

 

 

20.02.2018r. - klasa 3e

 

 

 

 

smileysmileysmiley

21.02.2018r. - klasa 3a - foto ....

 

 

 

smileysmileysmiley

Z okazji obchodów Roku Wojciecha Kętrzyńskiego uczniowie klas IV –VII odwiedzili Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w naszym mieście. Wzięli udział w warsztatach archeologicznych dotyczących najstarszych śladów osadnictwa z regionu oraz poznawali warsztat archeologa. Mieli możliwość poznać tę ciekawą pracę  nie tylko teoretycznie, ale i praktycznie. Wcielili się w archeologów, wykopując znaleziska i fachowo je opisując. Zabawa była świetna!

D.Aronowska

smileysmileysmiley

 

Koniec tygodnia (1 i 2.03.18r.) dla klas 2a i 5a był wyjątkowy. Uczniowie uczestniczyli w niecodziennej lekcji w kętrzyńskim muzeum. Pani Marta Wojciechowska, archeolog, spotkanie rozpoczęła od przybliżenia sylwetki patrona naszego miasta Wojciecha Kętrzyńskiego - historyka i pioniera badań polskości na Mazurach. Potem zajęła się dziedziną pokrewną - archeologią. Przedstawiła charakter pracy tej grupy ludzi i ukazała ich wkład w historię nie tylko regionu, ale i kraju. Spotkanie miało charakter warsztatów, więc uczestnicy zajęć przez chwilę mogli wczuć się w rolę archeologa. Musieli znaleźć zakopane w piachu przedmioty, by je potem mierzyć, oglądać, nazywać i rysować. To bardzo dobry pomysł na praktyczne przybliżenie uczniom historii naszej małej Ojczyzny. Dziękujemy pani Marcie Wojciechowskiej za profesjonalizm.

smileysmileysmiley

 

 

 
« Wstecz

 

 

PLAN LEKCJI

2017/2018

1 8.00 - 8.45
2 8.55 - 9.40
3 9.50 - 10.35
4 10.45 - 11.30
5 11.40 - 12.25
 

przerwa obiadowa

6 12.40 - 13.25
 

przerwa obiadowa

7 13.45 - 14.30
8 14.35 - 15.20
9 15.25 - 16.10

SPRAWDŹ AKTUALNY JADŁOSPIS

NASZEJ STOŁÓWKI

 

BEZPIECZNA +