PIERWSZA POMOC W NAGŁYCH WYPADKACH

13.06.2016, 13:23, redakcja

Defibrylator to ratunek przy nagłym zatrzymaniu krążenia. Oddziałuje na mięsień sercowy prądem stałym o odpowiednio dużej energii wyrażanej w dżulach. Celem defibrylacji jest wytłumienie chaotycznych impulsów elektrycznych, które przepływają przez serce, i umożliwienie mu powrotu do normalnej, regularnej pracy.
AED - Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny - jest urządzeniem, które po podłączeniu elektrod do klatki piersiowej poszkodowanego analizuje rytm serca i decyduje o konieczności defibrylacji. AED może być używany zarówno przez osoby posiadające wykształcenie medyczne, jak również przez te, które wykształcenia takiego nie posiadają, ale odbyły odpowiednie szkolenie z pierwszej pomocy, obejmujące podstawowe zabiegi resuscytacyjne i automatyczną defibrylację zewnętrzną.

 


Dn. 9.06.16 r. ponownie kl. 2e gościła ratowników medycznych z Pogotowia Ratunkowego FALCK MEDYCYNA - panią Katarzynę Kowalską i pana Grzegorza Krygera, tatę naszego kolegi Wojtka. Zajęcia odbyły się też w klasie 2d.

Tym razem, po przypomnieniu podstawowych czynności podczas udzielania pierwszej pomocy, mogliśmy z bliska zobaczyć, jak ratownicy ratują życie poszkodowanej osobie przy użyciu defibrylatora i AED. Sprzęt ten dokładnie informuje, jakie czynności należy wykonać, żeby reanimować osobę poszkodowaną. Urządzenie to powinno znajdować się w każdym miejscu, gdzie jest duże skupisko ludności. Po zademonstrowaniu udzielania pomocy osobie poszkodowanej przez p. Kasię i p. Grzegorza sami braliśmy udział w takim zdarzeniu. Pod fachowym okiem ratowników uczyliśmy się korzystać z AED, wcześniej prowadząc rozmowę z dyspozytorem pogotowia. Mogliśmy zobaczyć, jak działa defibrylator i jak ogromne odgrywa znaczenie w reanimowaniu osoby poszkodowanej.

Dziękujemy bardzo za tak ciekawe zajęcia. Udzielić pomocy poszkodowanemu wymaga niezwykłej odwagi i tego uczyli nas p. Kasia Kowalska i p. Grzegorz Kryger.
Mamy obiecane zajęcia z pierwszej pomocy w przyszłym roku szkolnym i już czekamy na nie z niecierpliwością.
Zawód ratownika jest bardzo trudny i odpowiedzialny. Wymaga dyspozycyjności oraz umiejętności panowania nad emocjami i stresem. Chodzi przecież o ratowanie życia ludzkiego. Może i ktoś z nas w przyszłości zostanie ratownikiem medycznym? Mamy takie marzenia, a marzenia się spełniają.

Życzymy, aby Państwa praca była źródłem satysfakcji i dawała poczucie dobrze wypełnionego obowiązku.

                                                                              wych. kl. 2e

 

foto

 
« Wstecz

 

 

PLAN LEKCJI

2017/2018

1 8.00 - 8.45
2 8.55 - 9.40
3 9.50 - 10.35
4 10.45 - 11.30
5 11.40 - 12.25
 

przerwa obiadowa

6 12.40 - 13.25
 

przerwa obiadowa

7 13.45 - 14.30
8 14.35 - 15.20
9 15.25 - 16.10

SPRAWDŹ AKTUALNY JADŁOSPIS

NASZEJ STOŁÓWKI

 

BEZPIECZNA +