WPŁYW CZYTANIA NA ROZWÓJ DZIECI Szkoła Podstawowa nr1 w Kętrzynie

WPŁYW CZYTANIA NA ROZWÓJ DZIECI

08.02.2016, 12:00, redakcja

Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, szczęśliwych i dobrych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom!


Przed naszymi dziećmi długa droga do dorosłości. Mają przed sobą wiele etapów nauki. Któż nie chciałby, aby przebyło je bez problemów, dobrze się rozwijało, a na swojej drodze spotkało samych przyjaciół, ludzi mądrych i życzliwych. Nie trzeba daleko szukać. Skorzystajmy z najprostszej i najskuteczniejszej metody, niedocenianej przez poradniki dla rodziców – zachęcajmy dzieci do czytania.Wielu dorosłych ludzi, choć umie czytać, nie czyta. Dlaczego? Ponieważ nawyk i potrzeba czytania lektury muszą powstać w dzieciństwie. Czytanie książek jest zatem jedną z pierwszych inwestycji w rozwój dzieci. To właśnie w książce nasz maluch znajdzie wskazówki, w jaki sposób zbudować swój własny system wartości. Bez względu na wiek każde dziecko powinno mieć codzienny kontakt z książką, a obok siebie dorosłego, który poczyta mu w ciągu dnia lub przed snem.

Wspólne głośne czytanie z dzieckiem pomoże mu pokonać wiele problemów wieku dorastania. Ukazuje różnorodne wzorce myślenia. Może pomóc w efektywnym radzeniu sobie z sytuacjami trudnymi, takimi jak: frustracje, lęki, niska samoocena, uzależnienia. Taka literatura kompensuje niezaspokojone potrzeby oraz wpływa na kształtowanie się poczucia własnej wartości. Ale w głośnym czytaniu chodzi tak naprawdę o to, aby poświęcić dziecku swój czas, uwagę, a przy tym miłość.

Dlaczego czytanie jest dzisiaj ważniejsze niż kiedykolwiek w przeszłości?

Dzieci bez umiaru korzystają z komputera. Niejednokrotnie jest to dla nich najatrakcyjniejsza forma spędzania wolnego czasu. Żyjemy w cywilizacji telewizyjnej, a badania naukowe wskazują na szkodliwość zdrowotną nadmiernego oglądania telewizji przez dzieci, która nie rozwija u nich myślenia i skraca ich przedział uwagi, a wiele programów wywołuje lęki i niepokój oraz znieczula na przemoc.

Drodzy Rodzice - pamiętajmy, że czytanie jest proste, bezpłatne i dzieci je uwielbiają! Zapraszamy serdecznie do biblioteki szkolnej, która włączyła się w rządowy projekt „Książki naszych marzeń”. 

Aneta Duda

 
« Wstecz

 

 

PLAN LEKCJI

2017/2018

1 8.00 - 8.45
2 8.55 - 9.40
3 9.50 - 10.35
4 10.45 - 11.30
5 11.40 - 12.25
 

przerwa obiadowa

6 12.40 - 13.25
 

przerwa obiadowa

7 13.45 - 14.30
8 14.35 - 15.20
9 15.25 - 16.10

SPRAWDŹ AKTUALNY JADŁOSPIS

NASZEJ STOŁÓWKI

 

BEZPIECZNA +