Dla uczniów Szkoła Podstawowa nr1 w Kętrzynie

WYCHOWANIE KOMUNIKACYJNE

 

CHCESZ WIĘCEJ WIEDZIEĆ, UMIEĆ, ROZUMIEĆ?

ZAJRZYJ DO ZAKŁADKI  

OWOCE W SZKOLE

08.04.2011, 19:28 , redakcja | Liczba odwiedzin: 2071

Realizujemy program „Owoce w szkole”.

Zachęcamy do częstego jedzenia owoców i warzyw. Dla naszego zdrowia powinniśmy jeść je co najmniej 5 razy dziennie, czyli sięgać po 5 porcji owoców lub warzyw. Jedna porcja to na przykład jabłko, pomarańcza, miseczka truskawek lub poziomek, szklanka soku owocowego, chrupiąca marchewka lub pożywny marchewkowy sok, banan, brzoskwinia, miseczka sałatki lub surówki (owocowej albo warzywnej). Jest z czego wybierać, więc na pewno każdy znajdzie to, co lubi.

Cały artykuł...

TELEFONY ZAUFANIA

             

 

O PRAWACH DZIECKA
Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,
a szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.
(Art. 33,34,36)
*
Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi,
i mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.
(Art. 13,15,16,17)
*
Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać,
i każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.
(Art. 19,28,34,36,37)
*
Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami,
nikt nie może mi zabraniać spotkać ich czasami.
(Art. 9,10)
*
Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,
mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.
(Art. 5)
*
Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,
a gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.
(Art. 2,3,4,22,23,30)
*
Tak się tu wiersze poukładały
w prawa dla dzieci na całym świecie,
byście w potrzebie z nich korzystały,
najlepiej jak umiecie.

Na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka

 

Konwencja o prawach dziecka

Najważniejszym aktem prawnym, który określa prawa dziecka, jest Konwencja o Prawach Dziecka, potocznie nazwana światową konstytucją praw dziecka. Została uchwalona 20 listopada 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Wszystkie 192 kraje, które zdecydowały się ratyfikować ten dokument, zobowiązały się do respektowania i realizowania jego zapisów. Polska uczyniła to w 1991 roku.
Konwencja zakłada, że dzieci nie są w pełni dojrzałe i na tyle świadome, by same mogły o siebie zadbać, przez co należy im się szczególna opieka i ochrona. Najważniejszymi zasadami, którymi kierowali się twórcy tego dokumentu, są zasada kierowania się zawsze dobrem dziecka oraz zasada równości wobec prawa wszystkich dzieci niezależnie od pochodzenia, koloru skóry czy wyznania.


    Istota praw dziecka

Każdemu dziecku przysługują prawa dziecka, tak jak każdemu dorosłemu przysługują prawa człowieka. Prawa dziecka są więc naturalną konsekwencją praw człowieka. Praw tych nikt nie może dziecko pozbawić.


  Prawa dziecka a relacje z rodzicami

Prawa dziecka nie kolidują z prawem rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z ich wartościami, przekonaniem religijnym i światopoglądem, chyba że dochodzi do sytuacji niebezpiecznych, groźnych dla dziecka lub niezgodnych z prawem: zaniedbania, krzywdzenia, zmuszania do pracy zarobkowej, unikania obowiązku szkolnego…


      ZAPAMIĘTAJ!

Jeśli w Twojej rodzinie nie dzieje się najlepiej, a Ty sam/sama nie przyczyniasz się do narastających problemów (nie wagarujesz, nie masz złych ocen, nie popadłeś/popadłaś w nałogi, nie przebywasz w nieodpowiednim towarzystwie), to nigdy nie doszukuj się w tej sytuacji swojej winy. Nie oskarżaj siebie za brak ciepła rodzinnego, miłości, brak porozumienia między domownikami. Nie oskarżaj siebie za brak dorosłości Twoich rodziców.
Jeśli dorosły bije, krzyczy, poniża, ośmiesza i drwi, jeśli dorosły czyta korespondencję i robi z tego powodu awanturę, używa obelżywych słów, straszy lub grozi śmiercią, namawia do czynienia rzeczy niezgodnych z przyjętymi normami życia społecznego, powiedz o tym osobie, której ufasz. Podziel się swoim myślami, nie zamykaj się w swoim świecie. Szukaj pomocy u wychowawcy, nauczyciela ulubionego przedmiotu, szkolnej pielęgniarki…


Gdzie jeszcze szukać pomocy?

Jeżeli nie chcesz, aby ktoś dowiedział się o Twoich problemach, możesz zadzwonić i anonimowo porozmawiać z kimś, kto Ci pomoże.
NIEBEZPIECZNE SYTUACJE - numer 112 to telefon alarmowy, pod który możesz zadzwonić, gdy znajdziesz się w niebezpiecznej sytuacji. Zadzwoń pod ten numer, jeśli uważasz, że potrzebna jest interwencja policji, straży pożarnej lub pogotowia.
OFIARY I ŚWIADKOWIE PRZEMOCY – 0 800 12 12 12 Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
116 111 - Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Fundacja Dzieci Niczyje.
0 801 12 00 02 - Niebieska linia - to numer, pod który mogą dzwonić ofiary przemocy w rodzinie, a także osoby, które usłyszały o takiej przemocy lub są jej świadkami.
ZAGROŻENIA W INTERNECIE, ZGŁOSZENIA NIELEGALNYCH TREŚCI W INTERNECIE dyżurnet.pl - to punkt kontaktowy, w którym możesz zgłaszać informacje o wszystkich nielegalnych i niepokojących Cię treściach znalezionych w Internecie. Możesz także napisać mail na adres: dyzurnet@hotline.org.pl lub zadzwonić pod całodobowy numer telefonu: 0 801 615 005
DZIECI UCHODŹCÓW LUB IMIGRANTÓW – 22 828 88 82 wew. 250 to telefon Polskiej Akcji Humanitarnej – Centrum Pomocy Uchodźcom i Repatriantom
DZIECI NAJUBOŻSZE - 22 33 48 500, 22 33 48 585 – to telefon Caritas Polska - organizacji, która może Ci pomóc, jeśli Twoi rodzice lub opiekunowie znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Może sfinansować Twoje obiady w szkole, kupić wyprawkę do szkoły bądź dofinansować wycieczkę klasową.
NARKOTYKI, UZALEŻNIENIA - MONAR 0801 199 990
Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki – Narkomania, to numer, pod którym uzyskasz pomoc oraz wsparcie, jeśli Twój problem związany jest z narkotykami i uzależnieniem od narkotyków. Możesz zadzwonić zarówno wtedy, gdy problem dotyczy Ciebie, jak i wtedy, kiedy zauważysz, że problem z narkotykami ma osoba w Twoim otoczeniu.

 

BEZPIECZNY INTERNET

   

PRZYJAZNE STRONY

dla dzieci w wieku przedszkolnym http://www.opiekun.pl/strony-dla-dzieci.htm

dla dzieci w wieku szkolnym http://www.opiekun.pl/strony-dla-dzieci2.htm

dla nastolatków http://www.opiekun.pl/strony-dla-dzieci3.htm

 


 

 

PLAN LEKCJI

2017/2018

1 8.00 - 8.45
2 8.55 - 9.40
3 9.50 - 10.35
4 10.45 - 11.30
5 11.40 - 12.25
 

przerwa obiadowa

6 12.40 - 13.25
 

przerwa obiadowa

7 13.45 - 14.30
8 14.35 - 15.20
9 15.25 - 16.10

SPRAWDŹ AKTUALNY JADŁOSPIS

NASZEJ STOŁÓWKI

 

BEZPIECZNA +